• Labdanum
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Labdanum
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Cistus

Labdanum

Żywica z krajów śródziemnomorskich o złożonym, głębokim, słodko-balsamicznym zapachu.

    • ; 1
  • W magazynie: 69 sztuk
    29,90
    W magazynie: 69 sztuk
    29,90
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Labdanum / Hiszpania

Labdanum to żywica otrzymywana z krzewów Cistus ladanifer i Cistus creticus, występujących w rejonie Morza Śródziemnego. W czasach starożytnych zbierano ją w ten sposób, że przeganiano owce i kozy przez krzaki Cistusa, aby żywica mogła zaczepić się na ich sierści. Następnie zdrapywano ją za pomocą grzebieni. Potem wynaleziono specjalne narzędzia, zwane ergastiri lub lambadistrion, którymi pozyskiwano żywicę bezpośrednio z krzaków. Przypominały one grabie, z tym, że zamiast z „zębów” składały się one z długich, skórzanych pasków, do których przyklejała się żywica.

Zapach labdanum jest mocny, upajający, ciężki i bardzo specyficzny. Jedni go kochają, inni nie znoszą. Nieprzetworzona żywica pachnie dość słodko, trochę jak dojrzałe owoce albo słodkie wino, ale też trochę jak apteka. Stapiana na węgielku natomiast pachnie nieco mniej słodko, a bardziej balsamicznie, przypominając wnętrze katedry.

Żywica labdanum zajmowała istotne miejsce w kulturze i wspominana jest w Starym Testamencie. Już kilka tysięcy lat temu wykorzystywana była jako kadzidło, składnik perfum, w medycynie i… środek do stylizacji brody. Mężczyźni zamieszkujący tereny antycznej Asyrii i Babilonii nakładali niewielkie ilości żywicy na swoje brody i dzięki temu mogli trwale formować je w finezyjne spirale lub zaplatać warkoczyki, jako że żywica ta jest dość lepka i gumowata. O zabiegu tym mogą świadczyć wizerunki brodatych, babilońskich bogów, utrwalone w kamiennych rzeźbach z okresu Mezopotamii, których pozakręcane brody i wąsy uwiecznione zostały bardzo precyzyjnie.

W kontekście medycznym labdanum służyło dawniej jako środek na przeziębienia, kaszel i zatkane drogi oddechowe, biegunkę, bóle reumatyczne i menstruacyjne oraz obrzęki. Żywicę tę stosowano również zewnętrznie, aby wspomóc gojenie się ran, a także by odstraszyć insekty.

Obecnie labdanum produkuje się głównie dla przemysłu perfumeryjnego. Surową żywicę pozyskuje poprzez gotowanie liści i gałązek Cistusa w wodzie, natomiast mocny wyciąg perfumeryjny (absolut) powstaje na drodze ekstrakcji z wykorzystaniem rozpuszczalnika, a olejek eteryczny poprzez destylację za pomocą pary wodnej.


SKŁAD


Żywica labdanum 100%. Surowiec najwyższej jakości!


ZASTOSOWANIE


Produkt aromatyczny.


SPOSÓB UŻYCIA


Kawałek żywicy należy położyć na rozżarzonym węgielku lub stopić na kawałku metalu nad świeczką.

Labdanum może posłużyć również jako składnik w domowej produkcji perfum. Aby uzyskać wyciąg alkoholowy do perfum, należy rozpuścić żywicę w alkoholu ~95% i pozostawić na kilka tygodni, a następnie przefiltrować. Proporcje 1:10 dla delikatnego zapachu i 1:3 dla mocnego. Labdanum można też rozpuścić w oleju w podobnych proporcjach i pozostawić również na kilka tygodni. W tym przypadku proces należy przeprowadzić w kąpieli wodnej.


BIBLIOGRAFIA


1. https://apothecarysgarden.com
2. https://en.wikipedia.org
3. https://www.webmd.com



Kraj pochodzenia: Hiszpania

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Zenona K., W dniu: 02.02.2023

    Wspaniały. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Dariusz G., W dniu: 14.04.2021

    Bardzo dobra jakość.Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Justyna A., W dniu: 18.01.2021

    Robię macerat olejowy i daję do kosmetyków. Pachnie ekstra, lubię ten zapach, ale np. moja siostra mówi na niego "ble", i "zabierz to ode mnie". Zapach jest zatem kwestią indywidyualną.

  • Ocena: (5/5)

    aghe, W dniu: 28.12.2020

    cudnie kwiatowo balsamicznie pachnie dla mnie ta zywica. wyborny surowiec perfumeryjny

  • Ocena: (5/5)

    Justa, W dniu: 09.12.2019

    Zapach labdanum jest specyficzny. Albo się go lubi, albo nie. Ja go lubię. Zapach mocny, projekcja duża. Stosuję do maści i kremów macerat olejowy 1:10.

  • Ocena: (4/5)

    Mateusz L., W dniu: 19.12.2018

    Kiedy pierwszy raz zamówiłem labdanum, miało ono formę gumy, dzięki czemu łatwo można było ją pobierać z pojemnika. Niestety drugie, które kupiłem, było już wysuszone, co znakomicie utrudniało jego pobieranie i w efekcie dużo substancji się zmarnowało. Nie mniej, pojemnik był szczelnie zamknięty i sprzedający nie miał możliwości zweryfikowania, w jakim stanie jest towar. Aromat przepiękny, bardzo balsamiczny. Samo kadzidło ekonomiczne i starcza na długo.

  • Ocena: (5/5)

    Małgorzata K., W dniu: 07.05.2017

    Cudowny balsamiczny zapach. Używam do robienia perfum. Świetnie rozpuszcza się w spirytusie.

  • Ocena: (5/5)

    Jack S., W dniu: 11.02.2016

    Swietny zapach i czystosc produktu. Przyjechal w plastikowym pojemniczku, ktory warto zamrozic lekko aby moc swobodnie odkroic mniejszy kawalek. W temeperaturze pokojowej bardzo ciagliwa (nie leje sie) i klejaca. Tynktura po odfiltrowaniu ma piekny brazowo zlocisty kolor i kapitalny zapach (roztwor max. 5%). Najlpesze zrodlo Labdanum w Polsce!

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK