• Kwasja drewno - Quassia amara
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Kwasja drewno - Quassia amara
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Kwasja drewno - Quassia amara
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Quassia amara

Kwasja drewno - Quassia amara

 • W magazynie: 40 sztuk
  10,50
  W magazynie: 40 sztuk
  10,50
  W magazynie: 0 sztuk
  7,90
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Kwasja gorzka (Quassia amara; Gorzkla właściwa) występuje naturalnie w Ameryce Południowej, gdzie potocznie nazywana jest amargo, co w języku hiszpańskim oznacza bardzo gorzki smak. Wynika to z faktu, że drewno kwasji zawiera m.in. jedną z najbardziej gorzkich substancji występujących w naturze – quassin.

Plemiona Indiańskie zamieszkujące Amerykę Południową wykorzystują drewno kwasji m.in. jako środek na gorączkę, malarię, wszelkiego rodzaju pasożyty, problemy trawienne i do płukania jamy ustnej. Powszechnie stosuje się wyciągi kwasji w celu pozbycia się wszy, pcheł i nicieni. Kwasja gorzka zawiera wiele unikalnych substancji aktywnych o wyraźnym działaniu, dlatego budzi szerokie zainteresowanie nie tylko w Ameryce Południowej, ale i na całym świecie. Drewno kwasji tradycyjnie wykorzystywane jest często w taki sam sposób jak korę chininy – zwłaszcza w rejonach gdzie chinina nie występuje.

Coraz częściej wyciągi z drewna kwasji wykorzystywane są również w gospodarstwach ekologicznych jako naturalny środek owadobójczy (insektycyd).

Drewno kwasji gorzkiej to surowiec najwyższej jakości. Pochodzi z upraw w Brazylii.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • Zwalcza pasożyty włosów i skóry (wszy, pchły, nicienie)
 • Może być wykorzystywana do ochrony roślin przed szkodnikami owadzimi

Kwasja gorzka wykazuje duży potencjał w walce z różnego rodzaju pasożytami, pomaga usuwać wszy i pchły żerujące na skórze. Wyciągi z kwasji można wcierać w skórę, stosować w formie płukanek lub do przemywania.

Wyciągi z drewna kwasji wykorzystywane są w gospodarstwach ekologicznych jako naturalny środek służący do ochrony roślin przed atakiem owadzich szkodników (mszyce, stonka ziemniaczana, kwieciak jabłkowiec, nasionnica trześniówka, gąsienice). W Szwajcarii dostępny jest nawet licencjonowany preparat zawierający w swoim składzie wyciąg z kwasji gorzkiej. Dotychczas nie stwierdzono negatywnego wpływu wyciągów kwasji na pożyteczne organizmy.
Dość dobrze udokumentowane są właściwości larwobójcze – w tym przeciwko larwom komarów. W tym celu garstka kawałków drewna może być umieszczona w przydomowych stawach, oczkach wodnych itp., drewno kwasji nie ma negatywnego wpływu na ryby i ptaki.


SKŁAD

Opakowanie zawiera kawałki drewna kwasji właściwej (Quassia amara).
Drewno kwasji zawiera wiele związków – m.in. quassin, neoquassin, beta-karboliny, beta-sitostenon, beta-sitosterol, dehydroquassins, kwas galusowy, parain, isoparain, isoquassins, kwas jabłkowy, methylcanthins, methoxycanthins, methoxycantins, nigakilactone A, quassialactol, quassimarin, quassinol, quassol i simalikalactone D;


KWASJA DREWNO DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Do zastosowań zewnętrznych

 • Odwar drewno cięte

½ – 1 łyżeczki rozdrobnionego drewna kwasji na szklankę wrzątku, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu jeszcze przez ok. 20 minut. Przefiltrować.

 • Odwar drewno mielone

½ – 1 łyżeczki mielonego drewna kwasji na szklankę wrzątku, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu jeszcze przez ok. 20 minut. Przefiltrować.

 • Macerat na zimno

2 łyżeczki kawałków drewna lub sproszkowanego surowa zamoczyć w szklance zimnej wody i pozostawić na 12 h (np. na noc). Następnie przefiltrować.

Wywarem oraz maceratem można przemywać skórę głowy w celu pozbycia się pasożytów takich jak pchły i wszy.

 • Środek owadobójczy do ochrony roślin

200 g rozdrobnionych kawałków drewna kwasji namoczyć w 2 litrach wody przez 24 h. Następnie gotować przez 30 minut, przefiltrować. Mieszaninę rozcieńczyć z 10 – 20 litrami wody i stosować jako spray.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

W Stanach Zjednoczonych Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała kwasji status GRAS (Generally Recognized as Safe) – substancji generalnie uznawanej za bezpieczną.

Stosowanie wyciągów kwasji – zewnętrznie na skórę nie powinno wiązać się z ryzykiem, jednak przed użyciem warto przeprowadzić próbę alergiczną.

Unikać stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Badania na zwierzętach laboratoryjnych wskazują, że wyciągi z kwasji gorzkiej mogą mieć negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w eksperymencie zwierzętom podawano wyciągi kwasji doustnie i w dużych ilościach przez okres aż 6 tygodni.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Kwasja gorzka (Quassia amara, kwasja właściwa) to krzew lub rzadziej niewielkie drzewo występujące naturalnie na obszarze Peru, Wenezueli, Kolumbii, północnej Brazylii i Gujanie. Kwasja jest również uprawiana w innych regionach o gorącym klimacie – w Ameryce Środkowej, Afryce i Azji. Należy do rodziny biegunecznikowatych Simaroubaceae. Posiada bardzo ozdobne czerwone kwiaty. Drewno kwasji gorzkiej jest czasem zamiennie stosowane z drewnem należącym do gatunku Picrasma excelsa – o podobnych właściwościach i również nazywanym potocznie Quassia.

Inne nazwy – gorzknia właściwa, gorzkodrzew właściwy, gorżciel właściwy, kwasja właściwa, amargo, bitter-ash, bitter-wood, guabo, hombre grande, jamaica bark, kashshing, maraubá, marupá, palo muneco, pau amarelo, quassia amarga, 


LITERATURA CYTOWANA


1. http://www.quasix.eu [dostęp 10.03.2017]
2. Tropical Plant Database https://web.archive.org
3. http://rainforest-database.com [dostęp 10.03.2017]
4. Yinusa, R., (2010). Effects of bioactive principles from stem bark extract of Quassia
amara, Quassin and 2-methoxycanthine-6-one, on haematological parameters in albino rats. Nig. J. Physiol. Sci. 25, s. 103 – 106. http://www.bioline.org.br [dostęp 10.03.2017]

***

Część rośliny: kora
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Amazonia
Kraj pochodzenia: Brazylia
Smak: gorzki
Zastosowanie: Pielęgnacja włosów, Pielęgnacja ciała
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji, Do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 16.10.2019

  suche,czyste,skuteczne

 • Ocena: (5/5)

  Wojciech M., W dniu: 01.03.2019

  :)

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK