Żywica to substancja produkowana głównie przez drzewa i krzewy, rzadziej przez rośliny zielne. Wydzielana jest w momencie, gdy tkanka zewnętrzna, np. kora drzewa zostaje uszkodzona. Pełni rolę opatrunku, który ma ochronić uszkodzoną tkankę przed dostaniem się do środka owadów i patogenów. Żywice krążą wewnątrz roślin w specjalnych kanałach żywicznych, tworzących swoisty system. Po wydostaniu się na zewnątrz, zastygają.
Żywice naturalne zbierane są przez człowieka od niepamiętnych czasów. Dawniej pełniły ważną rolę w kulturze – zapach i dym palonej żywicy był elementem wielu ceremonii religijnych, rytuałów oczyszczających, czy medytacji. Wykorzystywano je w celach leczniczych i kosmetycznych. Już 3 tysiące lat temu produkowano z nich lak, a później barwniki i lakiery. Dziś żywice w postaci surowej pełnią rolę naturalnych kadzideł, a po odpowiedniej obróbce są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Nasze żywice sprowadzamy z różnych stron świata.
Żywice europejskie to żywica z sosny żółtej, żywica ze świerka norweskiego i żywica jodły balsamicznej. Żywice te są szczególnie lubiane, prawdopodobnie dlatego, że roztaczają w pomieszczeniu zapach lasu.
Żywice wydobywane z ziemi to copale. Pochodzą z drzew, ale znajdują się pod ziemią, gdyż są bardzo stare. Ich wiek może sięgać aż kilkuset tysięcy lat. Są pół-skamielinami, co oznacza, że znajdują się na etapie przejściowym pomiędzy żywicą a bursztynem. Wykorzystywane są w jubilerstwie ze względu na wysoką twardość i piękny wygląd.
Pozostałe żywice naturalne dostępne w naszym sklepie zbierane są z drzew i krzewów tropikalnych rosnących w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Posiadamy też wyjątkową żywicę galbanum, jedyną żywicę, która nie pochodzi z drzewa, lecz z rośliny zielnej, nazywanej zapaliczką Ferula.
Jeśli rozpoczynasz przygodę z żywicami, wybierz kilka takich, które pochodzą z różnych rodzajów roślin i z różnych zakątków świata, aby dobrze poczuć różnice między nimi. Najpopularniejsze pozycje to żywica frankincense, mirra, labdanum, styrax black, guggul i żywice europejskie. Do tych nieco rzadziej spotykanych należą żywica gwajakowa, mastyks, elemi, balsam tolu i balsam peruwiański, styrax honduras i sandarac.
Te propozycje to tylko niewielka część naszej bogatej oferty, a wszystkie zasługują na uwagę :) Staramy się, aby każda żywica wyróżniała się najwyższą jakością, czystością i świeżością. Jeśli macie uwagi, zachęcamy do kontaktu.
Podstawowym sposobem na wykorzystanie żywicy jest stopienie jej na węgielku. Żywica umieszczona na żarzącym się węgielku najpierw topi się, a potem spala, wydzielając swój charakterystyczny zapach oraz dym. Jeśli nie przepadasz za dymem, usuń żywicę z węgielka zanim zacznie się palić. Uwolniony zapach żywicy pozytywnie wpływa na samopoczucie i przyciąga dobrą energię.
Żywice mogą także posłużyć w domowej produkcji perfum. Jako że rozpuszczają się w alkoholu, robi się z nich wyciągi alkoholowe, które następnie komponuje się ze sobą nawzajem, rozcieńcza i utrwala.
Wyciągi alkoholowe z żywic wykorzystywane są również w celach prozdrowotnych. Ze względu na silne właściwości odkażające, stosuje się je najczęściej w infekcjach oraz profilaktycznie. Można je codziennie w małych ilościach spożywać lub wcierać w skórę. Przykładem jest słynna nalewka bursztynowa lub nieco mniej znana nalewka gwajakowa.
Żywica to substancja produkowana głównie przez drzewa i krzewy, rzadziej przez rośliny zielne. *Wydzielana jest w momencie, gdy tkanka zewnętrzna, np. kora…